Menü

bbc-earth

BBC Earth hakkında

BBC Earth evrenin inanılmaz mucizelerini paylaşarak izleyicilerine ilham vermeyi hedefliyor.

Kanal, dünyanın ileri gelen belgesel yapımcılarının işlerini görme fırsatı vererek izleyicisini çok heyecanlı bir keşif yolculuğuna çıkarır.

Mikroskop altındaki en küçük yaratıktan, uzayın sonsuzluğuna BBC Earth, insan olmanın büyüsünü, inanılmaz fikirlerin heyecanını ve kalbin hızlı atmasını sağlayan aksiyonu ekranlarınıza getirir.

Yetenekli ekibimiz

Ben Fogle

Ben Fogle

Ben, İngiliz bir macerasever, yazar, yapımcı ve sunucu.

İlk olarak BBC Reality show Castaway'e katılarak 2000 yılında kamera önüne geçti. Bu dizi, 36 kişinin bir İskoç adasında mahsur kalışını ele alıyordu. Görevleri, bir yıl içinde kendi kendisine yetebilen bir toplum yaratabilmekti.

Ben, bir kaç TV programını sundu, bunların arasında Extreme Dreams, Countrywise, Harbour Lives ve Crufts yer almaktadır.

Sunday Telegraph gazetesinde düzenli olarak yazan Ben, bazıları Sunday Times en iyi satan kitaplar listesinde de yer alan altı kitabın yazarı.

Ben bir macerasever ve sporcu. Atlantik kürekçilik yarışında yer almaya karar vermesinin ardından bir partide James Cracknell'a yaklaşarak kendisiyle bir maceraya katılmaya davet etti. İkili Atlantik'te 49 gün boyunca kürek çekerek İngiliz ikililer rekoru kırdı. 2009'da tekrar güçlerini birleştirerek Güney Kutbuna 18 günde koşarak, ikinci oldular.

Ben, eşi Marina ve çocukları Ludo ve Iona ile yaşıyor.

David Attenborough - Profile Image

Sör David Attenborough

Sör David Attenborough yayıncı ve doğa bilimci olarak 60 yıldır kariyerini sürdürüyor. Samimi anlatımlarıyla pek çok nesile doğal hayatı tanıttı, küçük büyük birçok canlının hayatına televizyon ekranlarımızdan, onun sayesinde şahitlik ettik.

BBC’ye 1952’de stajyer yapımcı olarak katıldı. Zoo Quest dizisinde 1954-64 yılları arasında çalışırken, dünyanın ıssız bölgelerine giderek ender rastlanan vahşi hayvanları, hayatı doğal ortamında çekmek için ilk yolculuk fırsatını yakaladı.

1965’te BBC2’nin idari bölümünde denetmen olarak göreve başlayan Attenborough, bu dönemde İngiltere’yi renkli televizyonla tanıştırdı. Daha sonra BBC için 1969-72 yılları arası Program Yöneticisi olarak çalıştı. 1973’te yönetimi tamamıyla bırakarak gerçek tutkusu olan doğal tarih belgeselleri yapmaya geri döndü.

Yaptığı unutulmaz BBC belgeselleri arasında Life on Earth (1979), The Living Planet (1984), The Trials of Life (1990), The Private Life of Plants (1995), Life of Birds (1998), Life of Mammals (2002), Life in the Undergrowth (2005), Life in Cold Blood (2008) ve First Life (2010) yer almaktadır.

Attenborough, dünyanın bir çok üniversitesinden fahri ünvanları aldı, birçok yardım kuruluşuna destek veren Attenborough’nun başkanı olduğu World Land Trust, yağmur ormanlarını ve diğer doğal bölgeleri satın alarak hayvanların doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlıyor.

Sör David Attenborough, siyah-beyaz, HD ve üç boyutlu 3D programlarla BAFTA kazanmış olan yapımcıdır.

Dominic Monaghan profile

Dominic Monaghan

Dominic Monaghan birbirinden çok farklı karakterleri canlandırdığı oyunculuk kariyerinde inanılmaz bir çokyönlülük sergiliyor. Bu karakterlerin arasında X-Men Origins: Wolverine’de elektrikle çalışan mutasyon geçirmiş Bolt, TV dizisi FlashForward’da bir kuantum fizikçisi, ABC’nin popüler dizisi Lost’da Charlie Pace, Yüzüklerin Efendisi Trilojisinde Hobbit Merry yer alıyor.

Dominic, zombiler tarafından avlanan kıyamet sonrasından geriye kalan bir grubun lideri rolünü canlandırdığı The Day’de başrolü ve yapımcılığı üstlendi. Yer aldığı diğer yapımlar komedi dizisi Goodnight Burbank ve Crackle’ın orijinal dizisi The Unknown.

Gerçek bir doğa aşığı ve vahşi hayat meraklısı olarak, geçtiğimiz günlerde Kritiklerin Seçimi olan Televizyon Dizisi ödülü adayı Dominic Monaghan’la Vahşi Şeyler’in ikinci sezonunun çekimlerini tamamladı. Her bölümde Dominic, izleyicileri heyecan verici bir maceraya yakınlaştırıyor, gezegenin en nadir rastlanan ve tehlikeli böceklerini izleyerek, onları yakından inceliyor.

Dünya çapında tanınmadan önce İngiltere’de, Hetty Wainthropp Investigations adlı televizyon dramasıyla tanınmıştı. Oyunculuk yaptığı diğer filmler Slamdance Film Festivalinde gösterilen Glenn McQuaid’in I Sell the Dead adlı eseri, Colin Teague’in Spivs adlı yapımı, Richard Jobson’ın The Purifiers adlı yapımı ve Rebecca Cook‘un Shooting Livien ismindeki yapımıdır. Dominic ayrıca fotoğraf ve doğaya duyduğu tutkusunu biraraya getirerek 2008’de Happy Accidents isimli ilk sergisini açtı.

How We Got To Now - Profile

Steven Johnson

1968’de doğan Steven Johnson Amerika’nın önde gelen medya teorisyenlerinden biri, ayrıca kişisel deneyim, teknoloji ve bilim arasındaki ilişkiler konusunda da tanınmış bir otorite.

Ivy League (Sarmaşık Birliği) olarak bilinen Amerika’nın en prestijli üniversitelerinden birinde eğitim almış olan Johnson, Göstergebilim ve İngiliz Edebiyatı okudu ve Interface Culture: How New Technology Transforms The Way We Create And Communicate adlı ilk kitabını 1997’de yayınladı.

2005’te yayınlanan Everything Bad Is Good For You: How Today's Popular Culture Is Actually Making Us Smarter adlı dördüncü kitabıyla dünyaca ün kazandı. Kitabın çarpıcı ismi (Kötü Olan Herşey Sizin İçin İyidir: Bugünün Popüler Kültürü Zekayı Geliştiriyor) ve içeriği video oyunlarının ve TV’nin kavrama yeteneklerini ve zekayı geliştirdiğini öne sürüyor.

Bugüne dek yazdığı dokuz kitaba ek olarak, Steven dijital medya alanında yeniliklere liderlik ediyor. Çığır açan çevrimiçi yayıncılık FEED’i yarattı, Plastic isimli çarpıcı bir forum sitesi ve outside.in. adlı bir medya sitesi başlattı.

Steven teknoloji severlerin popüler dergisi Wired’ın katılımcı editörü. Birden fazla disiplini bir arada kullandığı, ciddi bir düşünme kapasitesi gerektiren teorileri düzenli olarak The New York Times, The Wall Street Journal ve The Financial Times’da yayınlanmaktadır.

Profile

Steve Backshall

Steve’in vahşi dünyaya olan tutkusu erken yaşlarda başladı. Hayvanların olduğu bir ortamda büyüyen Steve’in arkadaşları arasında astımı olan bir eşek ve tezek yığınının üzerindeki yarı sucul yılanları vardı!

Tek başına yaptığı yolculukları Endonezya ve Asya hakkındaki Rough Guide kitaplarında yazmaya başlamasına yardımcı oldu. Bir video kamera ve bir fikirle yola çıkan Steve, Kolombiya’nın vahşi ormanlarına gitti ve çektiği pilot bölümü National Geographic kanalına sattı. Daha sonra beş yıl boyunca bu bölgede macerasever olarak yaşadı.

BBC’ye geçişi ile The Really Wild Show’u 2006’da program sona erene kadar sundu. Daha sonra BBC Natural History bölümünün keşif ekibine katılarak, bir balina tarafından yutulmaktan son anda kurtulduğu Expedition Alaska da dahil, Lost Land of the Jaguar, Lost Land of the Volcano gibi dizileri sundu.

Steve şimdi BBC Dizisi Ölümcül 60’ı sunuyor, bu dizi en yırtıcı hayvanları bulmak üzere çıktığı dünya yolculuklarını ele alan bir çocuk programı. Ölümcül hayvanlarla yüzyüze gelmediği zamanlar Steve, dağcılık ve kaya tırmanışıyla uğraşıyor. Hindistan’ın Nehru Dağcılık Enstitüsünden Himalaya Keşif Lideri sertifikasına sahip olan Steve, Borneo ve Venezuela’daki zirvelere düzenlenen ilk tırmanışlarda liderlik yaptı.

Steve hafife alınacak birisi değil, Exeter Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Japonya’da bir yıl yaşadı ve orada savaş sanatları öğrendi, judoda kara kuşak, karatede ise kahverengi kuşak sahibi. Bununla birlikte deneyimli bir BCU 4 Star su kayakçısı, birçok triatlona, macera yarışları ve dağ koşularına katıldı.