Menü

Sık sorulan sorular

Websitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Aşağıda izleyicilerimizin sıklıkla sorduğu soruların listesini göreceksiniz. Aradığınızı bulamıyorsanız lütfen Bağlantı sayfası aracılığıyla bize mesaj gönderin.

Sizinle nasıl iletişime geçebilirim ve geribildirimlerime ne oluyor?

Burada, BBC Stüdyolarında, programlarımız, kanallarımız ve hizmetlerimiz hakkındaki düşünce ve taleplerinizi duymayı arzu ediyoruz. Eğer aradığınız cevabı Sıkça Sorulan Sorular bölümünde bulamıyorsanız, lütfen detaylı sorularınızı ya da geribildirimlerinizi bize gönderin ve biz de elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde size geri dönelim.

Bazı durumlarda geribildirimlerinizi tam olarak yanıtlayabilmemiz için, öncesinde araştırma yapmamız gerektiğini lütfen unutmayın. Bu yüzden, kapsamlı bir cevap verebilmemiz biraz daha uzun zaman alabilir. Ancak talep etmeniz durumunda, 10 çalışma günü içerisinde size cevap verilecektir.

Aldığımız geribildirimler, BBC Stüdyolarında herkesin eline ulaşan aylık rapora eklenir, bu yüzden lütfen bizimle iletişime geçin ve fikirlerinizi paylaşın.

Bize nasıl ulaşacağınızla ilgili daha fazla bilgi almak için, lütfen Bize Ulaşın başlıklı sayfamızı ziyaret edin.

BBC Studio kanallarını belirli bir operatör aracılığıyla izlemek istiyorum.

'Kanallar' sayfamızda şu anda işbirliği yaptığımız dağıtım ortaklarımızın detaylarını bulabilirsiniz.

İçeriklerimize erişim sağlama konusunda yeni seçenekleri her zaman araştırıyoruz. Ancak tercih ettiğiniz operatör listede yer almıyorsa, kanallarımızı izleme talebinizi direk olarak operatörünüzle paylaşabilirsiniz, böylece onlar da kanallarımıza duyduğunuz ilginin farkında olurlar.

BBC’de çalışmayı çok isterdim – iş imkanları hakkında nasıl bilgi alabilirim? Size CV’mi gönderebilir miyim?

Lütfen bize CV’nizi göndermeyin. BBC Studios olarak , BBC’de iş fırsatları ile ilgili sorulara yanıt veremiyoruz. Eleman arandığında gazete ilanlarında ve BBC’nin ana websitesinde bu imkanlar duyurulmaktadır. Genel bilgi, tavsiye ve en son iş fırsatları için lütfen BBC Careers sayfasını ziyaret edin.

Bir BBC programının DVD’sini satın almam mümkün mü?

Kanallarımızda izlediğiniz tüm programlarımızı satın almanız mümkün olmasa da, program DVD’lerini internette ve bölgenizdeki satış merkezlerinde araştırmanız mümkün.

Bir programın DVD’sini eğitim amaçlı kullanmak amacıyla alabilir miyim?

Bu mümkün, ancak telif hakkı sınırlamaları dahil, bir çok başka faktöre bağlı. Yasal olan eğitim kurumları için bir kopya elde etmek bazen mümkün olabilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen BBC Studios Learning ziyaret edin.

Program Rehberimdeki ya da EPG’deki program akışı BBC First’te yayınlanan programla uyuşmuyor. Yardım edebilir misiniz?

Ortaklarımıza yayın akışını göndermemize rağmen, elektronik program rehberleri (EPG) operatörler tarafından sağlanır, güncellemelerden ve bu enformasyonu üyeleriyle paylaşmaktan onlar sorumludur. Bu serviste elverişli olan enformasyonla ilgili tüm sorular operatörlerimize sorulmalıdır. Sorunla ilgili olarak yardımcı olup olamayacağımızı anlamak için TV rehberimizi gözden geçirebilirsiniz. Kanalda izlediğiniz programla TV rehberimiz uyuşuyorsa, problem yereldir ve operatörünüzü uyarmanız gerekir. Fakat her iki enformasyon kaynağı da uyuşmamaktaysa, lütfen bizi bilgilendirin ve mümkün olduğunca detaylı bir şekilde açıklayın, operatörünüzün ismini de vermelisiniz.

Neden sürekli aynı tanıtım filmlerini seyrediyoruz?

Amacımız sizlere en iyi programları sunabilmek. Günün değişik zamanlarında kanalı izlemek isteyen seyircilerin hangi programları izleyebileceklerini bilmelerini istiyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre izleyicilerin bir programın varlığını idrak etmesi için tanıtım filmini bir kaç kez izlemesi gerekiyor. Seyircilerin hangi programları sevdiğini tespit etmek amacıyla seyirci yorumlarından yararlanıyoruz. Kanal programları için yapılan harcamaları yüksek tutmak adına gereğinden fazla tanıtım filmi üretmeme konusunda dikkatliyiz. Bununla birlikte, yapımlarımızın çeşitliliğini tanıtabilmek amacıyla belli sayıda fragman yayınlamaktayız. Bu nedenle, daha önce gördüğünüz tanıtım filmleriyle birlikte, başlayacak olan yeni programları da görüyor olmalısınız.

Tekrarlanan yayınlarınız hakkında açıklama yapabilir misiniz?

Çok kanallı ortamda tüm ticari kanallar gibi, bizim kanallarımız da gün içi ve gece farklı saatlerde veya hafta sonlarında programları tekrar yayınlar. Bu, izleyicilere, günün farklı saatlerinde bazı ilgi çekici programları ya da kaçırdıkları yapımları tekrar yakalama şansı verir. Genellikle, programların ilk yayınlarını en çok izlenen akşam saatlerinde sunarız.

Kanalları izlemekte sorun yaşıyorum – ne yapabilirim?

operatörünüzle bağlantıya geçin. Size yardımcı olamadıkları taktirde lütfen bizimle bağlantıya geçin. Detaylı bir şekilde inceleyebilmek için, sorunu yaşadığınız tarihi ve saati, programın adını, kanalın ve seyrettiğiniz ülkenin adını öğrenmemiz gerekli. Kanalı ya da kanalları hangi operatör üzerinden izlediğinizi bize iletebilirseniz, çok yardımcı olur.

BBC Studios’a program/TV yapım fikirlerini nasıl sunabilirim

BBC Studios, TV programları bağlamında ticari fırsatlar geliştirmek için BBC yapımcıları ve bağımsız yapımcılarla çalışır. Talep edilmeden geliştirilmiş program fikirleri konusunda herhangi bir yorum yapamadığımız ve bu fikirleri olasılık dahilinde tutamadığımız için üzgünüz.

BBC’ye program fikri sunmak isterseniz, lütfen BBC Commissioning website’ı ziyaret edin.

Projeleriniz için bağımsız bir yapım şirketiyle kontak kurmak isterseniz, yaklaşabileceğiniz şirketlerin bir listesi için endüstri derneği olan PACT’la bağlantıya geçebilirsiniz.

Programları yeni geniş ekran görünüm oranlarıyla izlemekte sorun yaşıyorum – teknik bir tavsiyeniz var mı?

Bazı programların çekimleri 4:3 oranlarıyla yapıldığından, geniş ekranda bu yapımlar aynı formatta kalacaktır, bu da görüntünün her iki tarafında siyah kısımların kalması anlamına gelebilir. Bunun amacı görüntünün bozularak genişlemesini ya da daralmasını önlemektir.

Uydunuz ya da kablo alıcınız geniş ekranlı bir televizyona bağlıysa, çıkışı geniş ekran/16:9’a ayarlamanızı tavsiye ederiz, bu, görüntüde uzama ya da genişleme gibi bozulmaların olmamasını sağlar. Uydu ya da kablo alıcınız 4:3 formatında bir televizyona bağlıysa, çıkışı ya ‘4:3 Centre Cut Out’ ya da ‘letterbox’ ayarına getirmenizi tavsiye ederiz. Bu, geniş ekran olmayan bir televizyonda görüntüyü tümüyle ekranı dolduracak şekilde bozulmadan almanızı sağlar ya da ekranın üst ve yanlarında siyah bantların oluşması ile ‘letterbox’ denilen ayarda kalarak geniş ekranda elde edilen tüm görüntüyü almanızı olası kılar.

Buna ek olarak, bazı televizyonların ‘zoom’ ve ‘auto stretch’ seçenekleri bulunmaktadır. Doğru görüntü şeklini korumak için geniş ekranlı televizyonlarda geniş ekran/16:9’u seçmenizi tavsiye ediyoruz. Kendi kişisel tercihinize uygun olarak görüntünün tüm ekranı doldurmasını sağlamak için ‘zoom’ ya da ‘stretch’ (görüntüyü genişletme) seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Bir BBC programı klibinin lisans iznini nasıl elde edebilirim?

BBC program klibi lisansı konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen BBC Motion Galerisini kullanın.

Neden bbc.co.uk websitesinde program klipleri izleyemiyorum?

Websitemizdeki çoğu içerik Birleşik Krallık’ta yaşayan kullanıcıları hedefler. Sadece Birleşik Krallık için video, ses, görüntü, ve diğer içeriklerin telif haklarını satın almaktayız. Dünya telif hakları çok daha pahalı, ancak uluslararası izleyicilerimiz için daha çok ses ve görsel içerik sağlamayı umuyoruz.

Bu website ya da başka bir kaynak aracılığıyla kanallarınız internet üzerinden seyredilebilir mi?

Uluslararası kanallarımız internet üzerinden izlenemiyor, ancak websitemizde bir çok klibe erişim mümkün, buna ek olarak sitede oyun ve benzeri heyecan verici aktiviteler de bulunmakta.

Aradığınızı bulamıyor musunuz? Lütfen Bağlantı sayfası aracılığıyla bize mesaj gönderin.